eTwinning

Το 1ο Γυμνάσιο Ωραιοκάστρου έγινε μέλος της Ευρωπαϊκής ομάδας eTwinning που είναι η κοινότητα των σχολείων της Ευρώπης, Μέσω μιας ασφαλούς πλατφόρμας, οι συμμετέχοντες θα επικοινωνήσουν, θα συνεργαστούν, θα αναπτύξουν σχέδια και θα μοιραστούν ιδέες πάνω σε συγκεκριμένες δράσεις αξιοποιώντας τις ΤΠΕ (Τεχνολογίες Πληροφορίας και Επικοινωνίας).

Σχεδιάστηκε και θα υλοποιηθεί ένα Εθνικό Έργο eTwinning με τίτλο “We Do Care as Europeans (WdCasEs)” στη διάρκεια του Β’ Τετράμηνου του σχολικού έτους 2020-2021. Η δράση πραγματοποιείται σε συνεργασία με το IES MIGUEL DE MOLINOS, σχολείο Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης στην πόλη Σαραγόσα, της Βόρειας Ισπανίας και έχει ως στόχο να ευαισθητοποιήσει τους μαθητές/-τριες σε πολιτισμικά και περιβαλλοντικά ζητήματα. Μέσα από την μελέτη διαφόρων μνημείων της Αρχαίας αλλά και της Μεσαιωνικής Βυζαντινής περιόδου των δυο πόλεων, οι μαθητές/-τριες θα συγκρίνουν τις αντίστοιχες ιστορικές περιόδους και θα ανταλλάξουν καλές εκπαιδευτικές πρακτικές που σχετίζονται με δραστηριότητες που εστιάζουν στην βιωσιμότητα, διατήρηση και προώθηση αυτών των μνημείων.

Συντονίστρια καθηγήτρια είναι η κ. Χαρίκλεια Τζάτζου, Αγγλικής Φιλολογίας και η παιδαγωγική ομάδα αποτελείται από τους: Γεώργιο Αρβανιτίδη, Γεωπόνο και Διευθυντή του σχολείου, Κορνηλία Ιωαννίδου, Θεολόγο, Βασίλειο Πολίτη, Κοινωνιολόγο, Μαγδαληνή Τιλκερίδου, Γερμανικής Φιλολογίας και Κωνσταντίνο Μουρατίδη, Πληροφορικό.

Στο πρόγραμμα συμμετέχουν 38 μαθητές/-τριες από την Α’ Τάξη και 21 από την Β’ Τάξη.