ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΣΧΟΛΕΙΟΥ

Είμαστε ένα «Ανοιχτό Σχολείο» με βασικούς άξονες:

1. Τις φυσικές επιστήμες και τα αντικείμενα του STEM κάτι που αποδεικνύεται από την συμμετοχή μας σε καινοτόμα προγράμματα (JEA) αλλά και σε διαγωνισμούς Πληροφορικής, Φυσικής και Μαθηματικών και μάλιστα με διακρίσεις. Επίσης, το σχολείο μας συμμετέχει κάθε χρόνο και στο Πανελλήνιο Μαθητικό Συνέδριο Πληροφορικής με εργασίες και κατασκευές ρομποτικής.

2. Τον Πολιτισμό συνδεμένο με τα τοπικά κοινωνικά δρώμενα (Υλοποίηση μουσικών και θεατρικών παραστάσεων).

3. Την ευαισθητοποίηση στον εθελοντισμό και την συμμετοχή της κοινότητας του σχολείου μας σε δράσεις που υποστηρίζουν άτομα ή ομάδες που έχουν ανάγκη (Actionaid, To σπίτι της «ΑΡΣΗΣ», Μονάδα του αυτιστικού ατόμου «ΕΛΠΙΔΑ»).

Πιστεύουμε ότι το «Ανοιχτό Σχολείο» είναι το σχολείο που συνδέεται με την αγορά εργασίας αλλά και τις ανάγκες της κοινωνίας.

Η δευτεροβάθμια εκπαίδευση οφείλει να είναι ο προθάλαμος στην έρευνα, να υποστηρίζει την καινοτομία και να αποτελεί ένα φυτώριο ανάπτυξης μελλοντικών επιστημόνων σε διάφορα γνωστικά πεδία. Οι φυσικές επιστήμες, σε συνδυασμό με την Πληροφορική, την Τεχνολογία και τα Μαθηματικά αποτελούν έναν σύγχρονο τρόπο προσέγγισης της γνώσης, προωθούν τη συνεργασία, την ανταλλαγή ιδεών και τέλος την παραγωγή καλών πρακτικών κατανόησης.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες που συμμετέχουν σε τέτοιου είδους δράσεις μπορεί να βοηθηθούν να αναπτύξουν μια ολοκληρωμένη προσωπικότητα και να ενισχύσουν την αυτογνωσία, ενσυναίσθηση, αποδοχή, κατανόηση και συνεργασία με άλλα άτομα.

Συμπερασματικά, το ζητούμενο για εμάς είναι να βοηθήσουμε στην ανάπτυξη ενός σχολείου που θα βοηθά στην δημιουργία ολοκληρωμένων προσωπικοτήτων, θα είναι ενεργό μέλος της κοινωνίας και θα προσφέρει ουσιαστική γνώση.