ΕΝΔΟΣΧΟΛΙΚΕΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ 2020-21

25 Μαρτίου 2021Επετειακός Εορτασμός των 200 χρόνων
από την Ελληνική Επανάσταση του 1821

Στις 25 Μαρτίου 2021 πραγματοποιήθηκε στον προαύλιο χώρο του σχολείου μας, τιμητική εκδήλωση για τον εορτασμό των 200 χρόνων από την Ελληνική Επανάσταση και παράδοση της σημαίας στην σημαιοφόρο του σχολείου.

25 Μαρτίου 2021
Παράδοση της σημαίας από τον Διευθυντή
κ. Γεώργιο Αρβανιτίδη
στην σημαιοφόροτου σχολείου Τσιολάκη Φωτεινή.

Απόσπασμα από το video που προβλήθηκε
για τον εορτασμό της επετείου.

Πρόγραμμα Actionaid

Υλοποίηση του προγράμματος αναδοχών της Μ.Κ.Ο. Actionaid για 16η χρονιά, στα πλαίσια των εθελοντικών δράσεων του σχολείου. Οι μαθητές/-τριες και οι καθηγητές/-τριες του σχολείου αναλαμβάνουν την υποστήριξη παιδιών από χώρες του Τρίτου Κόσμου σε ηθικό επίπεδο με τους εξής τρόπους:

1. Με επικοινωνία αλληλογραφίας μεταξύ αναδόχου και προστατευόμενου παιδιού.
2. Με οικονομική συνδρομή που καθορίζεται από την Actionaid, η οποία παρέχεται στην κοινότητα του προστατευόμενου παιδιού και αξιοποιείται σε τομείς, όπως η υγεία, η παιδεία, η εξάλειψη των κοινωνικών διακρίσεων και η βελτίωση των συνθηκών ζωής. Για το σχολικό έτος 2020-2021, η σχολική κοινότητα του 1ου Γυμνασίου Ωραιοκάστρου θα υποστηρίξει τρεις (3) αναδοχές παιδιών. Συντονίστριες του προγράμματος είναι οι καθηγήτριες Ευγενία Μπάτζιου και Ευαγγελή Βλάχου.

Εργασίες στο μάθημα των Γερμανικών

Στο μάθημα των Γερμανικών και υπό την καθοδήγηση της κ. Μάγδας Τιλκερίδου, οι μαθητές και οι μαθήτριες όλων των τάξεων δημιούργησαν εργασίες ποικίλης θεματολογίας.

Εργασίες στο μάθημα της Τεχνολογίας

Στο μάθημα της Τεχνολογίας και υπό την καθοδήγηση του κ. Γεωργίου Κυρβασίλη, οι μαθητές και οι μαθήτριες όλων των τάξεων δημιούργησαν τα δικά τους έργα.