ΑΓΩΝΕΣ ΓΛΩΣΣΑΣ

ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2017 – 2018

Την Τετάρτη 14 Φεβρουαριου 2018, οι μαθητές/τριες, που δήλωσαν συμμετοχή, πήραν μέρος στην α΄ φάση (ενδοσχολική) των Αγώνων Γλώσσας που διοργανώνει ο Σύλλογος Αποφοίτων Φιλοσοφικής Σχολής Α.Π.Θ. ” ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ “. Οι πέντε πρώτοι μαθητές/τριες θα εκπροσωπήσουν το 1ο Γυμνάσιο Ωραιοκάστρου στη β΄ φάση των Αγώνων (σε επίπεδο Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, την Τετάρτη 14 Μαρτίου 2018).  Οι πέντε πρώτοι που θα συμμετέχουν και στη β’ φάση είναι: Τάξη Β: Καραφώτη Ελένη, Τάξη Γ: Μιχαηλίδης Κωνσταντίνος, Κοσμίδου Ίρις, Σκάκα Ευθαλία, Κλεμπετσάνη Σοφία. Οι επλαχόντες είναι: Τάξη Α: Σίνου Παρασκευή, Παπαδόπουλος Αθανάσιος, Τάξη Β: Αναστασιάδου Μαρία, Τάξη Γ: Παπαϊωάννου Διονύσιος-Εμμανουήλ, Μαυροδή Χρυσούλα.
Την Τετάρτη 14 Μαρτίου 2018, πραγματοποιήθηκε η β΄ φάση των Αγώνων Γλώσσας στο 5o Γυμνάσιο Σταυρούπολης. Το 1o Γυμνάσιο  Ωραιοκάστρου εκπροσώπησαν οι μαθητές/τριες: Τάξη Β: Καραφώτη Ελένη, Τάξη Γ: Μιχαηλίδης Κωνσταντίνος, Κοσμίδου ΄Ίρις, Σκάκα Ευθαλία, Κλεμπετσάνη Σοφία.

Τους μαθητές προετοίμασαν οι Φιλόλογοι κ.κ. Ιωάννα Λυμπιτσούνη και Κονδύλω Στυλιανοπούλου και ο κ. Σάββας Φράγκος.